Kujuta ette olukorda, kus oled potensiaalse kliendina avanud veebipoe ja see lihtsalt laeb ja laeb. Vajutad huvitavale tootele ning see avaneb väga aeglaselt. Sooviksid toote osta kuid annad alla, sest ostuprotsess venib liiga pikaks.
Toome siin postituses välja mõned enamlevinud aspektid, mida saab igaüks ära teha, et nende koduleht kiiremaks muutuks, sest kiire koduleht = hea kasutajakogemus.
Mis muudab lehe aeglaseks?
Kodulehe võivad aeglaseks muuta erinevad asjaolud – pluginad, meediafailid, server jne. Põhjuse kindlakstegemiseks on saadaval mitu tasuta tööriista. Näiteks Gtmetrix ja Google PageSpeed Insights – sisestad sinna oma kodulehe URL-i ja see tööriist analüüsib sinu kodulehte, annab hinnangu kui kiire see on ning mida annaks parandada, et koduleht kiiremaks saada.
Pistikprogrammid (pluginad)
Üheks põhjuseks miks leht laeb aeglaselt võivad olla pluginad – mida vähem pluginaid, seda parem. Vaata oma pluginad väga kriitilise pilduga üle – kas neid kõiki on vaja, kas neid kasutatakse praegu? Lülita välja kõik pluginad mida sa hetkel ei kasuta.
Piltide optimeerimine
Selleks, et muuta koduleht kiiremaks, peab üle vaatama kui suured meediafailid sinu lehel kasutuses on. Mida suurem fail, seda kauem leht laeb. Kui omad ja oskad kasutada mõnda pilditöötlus programmi, siis enne piltide lehele laadimist mõtle läbi kui suurt pilti sul tegelikult tarvis on. Kui kasutad pilti ainult pisipildina, siis ei ole mõtet lehele laadida suure mahuga pilti.
Kui sa pilditöötlus programme ei oma, siis on loodud ka erinevaid piltide optimeerimiseks mõeldud pistikprogramme (pluginaid), näiteks Smush ja EWWW Image Optimizer.
Kui sinu leht koosneb suures osas meediafailisest (kaasa arvatud videod), siis pead ilmselt tegema kiiruse ja meediafailide kasutamise suhtes kompromissi. Väikeseks optimeeritud piltidega muutub küll koduleht kiiremaks aga pildid ei ole enam nii teravad.
Illustratsioonide puhul on kõige parem variant kasutada SVG formaadis pilte. Tegu on skaleeruva vektorgraafikaga, mis tähendab seda, et illustratsioon näeb terav välja mistahes ekraanisuurusel ning need laevad lehel kiiresti.
Vahemälu pistikprogrammid
Vahemälu pisikuprogrammi kasutamine on üks võimalustest, mida kasutada, et koduleht kiiremaks muuta. Puhverdamine (inglise keeles caching) on protsess, millega salvestatakse ajutiselt vahemällu veebilehe andmed. Kui klient külastab lehte, siis laetakse talle iga element iga kord uuesti. Vahemälu pistikprogramm loob veebilehest aga staatilise versiooni, mida kliendile kuvada. See tähendab seda, et kui klient veebilehte uuesti külastab, siis näeb ta vahemällu salvestatud versiooni, mis võib kodulehe mõningal juhul isegi 10x kiiremini laadima panna.
Ühed populaarseimad vahemälu pluginad on näiteks W3 Total Cache, WP Super Cache ja WP Fastest Cache.