WordPress on veebipõhine tarkvara, mille abil saab märkimisväärselt palju ära teha, et koduleht näeks hea välja. See on ka üks olulisimaid põhjuseid, miks soovitatakse seda oma veebipoe või blogi platvormi valikul. Inimene, kellel puudub igasugune kogemus veebilehe kodeerimises, saab WordPressis väga lihtsalt lehtede korraldatust ja sätteid muuta ning muidugi ka kõiki visuaalseid omadusi nagu font, värv, taust. Algajatele on selle tegemiseks kaks lihtsat vahendit – pluginad (plugins) ja teemad (themes).

pluginad

Teemad (themes)

WordPressi teemad on nagu riided, mis teevad WordPressi ilusaks. Need väljendavad kasutaja isiklikku stiili ning kaasavad mugavusi ja erinevaid vahvaid funktsioone. Põhimõtteliselt on teema valmis kujundus, mida saab kompaktselt enda lehele rakendada ning hiljem vajadusel sellega kaasnevaid elemente muuta. See teeb algajale kõik väga lihtsaks. Selleks, et minna asjas palju sügavamale, peaks rääkima asjadest, mida algaja tegelikult ei vaja. Kogenenumaks saades tahate võib-olla teada, kuidas oma teemat modifitseerida nii, et see oleks originaalne ning leitav ainult teie veebilehelt, mitte et see oleks mingi laialt-levinud kujundus, mida paljud teisedki kasutavad.

WordPressil on tuhandeid tasuta, professionaalselt kujundatud, hästi viimistletud ja valmis kasutamiseks teemasid. Peamiseks puuduseks tasuta teemade puhul on see, et nad nõuavad mõningaid teadmisi WordPressi kodeerimises, juhul kui soovid detaile muuta ja kujundust teha originaalsemaks. Kuid lisatasu eest on võimalik soetada ka premium teema. Võib juhtuda, et aeg, mida on võimalik premium teemasid kasutades säästa, on palju suurema väärtusega, kui nende reaalne maksumus. Preemium teemad pakuvad mitmeid eeliseid nagu lihtsam kohandamine, palju parem klienditugi, kasutajate foorum, täiendavad vahendid ja vidinad ning regulaarsed uuendused, olemaks kursis uusimate WordPressi versioonidega.

Pluginad ehk pistikprogrammid (plugins)

Plug-in on väike programm, või programmide kombinatsioon, mis on üsna tähtis WordPressi paigaldanul, kuna see suurendab sinu veebilehe funktsionaalsust. Pluginad võimaldavad su blogile või veebilehele rohkem funktsioone lisada. Pluginad on intregeeritud WordPressiga, seega ei ole sellel midagi pistmist koodeerimisega. See on üks suur boonus, et nad ei mõjuta sinu algset WordPressi paigaldust. Nad on täiesti eraldi.

Valdav enamus pluginaid on tasuta ning seetõttu on oluline mõista, et nendega ei kaasne tehniline tugi. Valides pluginat, oleks mõistlik hinnata järgmist:

  • Kui kaua on möödas viimasest uuendusest
  • Kas plugin toetab sinu WordPressi versiooni
  • Kas plugina koduleht on endiselt olemas
  • Kas inimesed, kes on otsinud kliendituge, on saanud vastused
  • Üldine arvustus pluginast allalaadimise lehel

Tasuta allalaadimiseks on tuhandeid pluginaid, kuid on olemas ka premium pluginad, mille eest tuleb maksta. Põhjused, miks võiks kaaluda pluginate eest maksmist:

  • Kuigi seal on tuhandeid tasuta pluginaid, siis premium pluginad pakuvad täiskohaga kliendituge ja arendajaid, kes töötavad turvalisuse säilitamise ning pluginate ühilduvusega WordPressi uusimas versioonis.
  • Enamasti töötavad tasuta pluginad nii omavahel kui ka WordPressiga ilusti, kuid võib juhtuda, et ühe plugina kood võib saada takistuseks teisele pluginale, põhjustades ühilduvusprobleeme. Seega makstud pluginaga on hea teada, et sul on kindel klienditugi, mis aitab teid kui midagi viltu läheb.

Käies läbi WordPressi pluginate kataloogi, võib seal näha väga palju erinevaid pluginaid, mis mugandavad ning parendavad sinu kodulehte.