Nutitelefonide ja tahvelarvutite plahvatuslik populaarsus on muutnud mobiilirakenduste arenduse äriomanike seas kogu maailmas üha populaarsemaks.

Mobiilirakendus, mida kutsutakse tihiti ka äpiks, on tarkvararakendus, mis on loodud spetsiaalselt nutiseadmes kasutamiseks. Mobiilirakendust luues võetakse arvesse seadme piiranguid ja funktsionaalsust. Rakendusi saab luua erinevaks otstarbeks – mängud, äri, haridus, elustiil, M-kaubandus, meelelahutus, reisimine jne.

Mobiilirakendus

Mobiilirakendusi liigitatakse vastavalt sellele, kas need on veebipõhised või natiivrakendused.

Natiivrakendused

Natiivrakendused on loodud spetsiaalselt antud platvormi jaoks – Android või iOS. Lihtsamalt öeldes ei saa enda iPhone’i alla laadida ja kasutada Android-rakendust ning vastupidi.

Natiivrakenduste peamine eelis on nende kõrge jõudlus ja suurepärane kasutajakogemus. Natiivrakendusi saab alla laadida ainult rakenduste poodidest ja otse seadmesse installida. Sellepärast peavad need esmalt läbima range protsessi, mille käigus mobiilirakendus üle kontrollitakse.

Natiivrakenduste põhiliseks puuduseks on nende maksumus. Selleks, et ehitada ja hooldada nii Androidi kui ka iOS-i mobiilirakendust on tarvis kahte eraldi arendusmeeskonda.

Veebirakendused

Veebirakendused on tarkvararakendused, mis töötavad samuti nutiseadmetes ja näevad välja ning toimivad sarnaselt natiivrakendustele. Sellegipoolest on natiivrakenduste ja mobiilirakenduste vahel olulisi erinevusi. Esiteks kasutavad veebirakendused veebilehitsejat ja need on kirjutatud CSS, HTML5 ja JavaScript koodis (nagu ka veebilehed). Sellised rakendused suunavad kasutaja URL-ile ja pakuvad seejärel rakenduse installimise võimalust. Veebirakendused vajavad toimimiseks seadme minimaalset mälu.

Rääkides nüüd veebirakenduste puudusest, siis neid saab kasutada vaid väga hea internetiühenduse olemasolul. Vastasel juhul on kasutajakogemus väga halb. Samuti pole veebirakenduste loomisel nii palju võimalusi kui natiivrakendustel. Kõik võimekus on seotud veebilehitseja töö ja internetiühendusega.

Hübriidrakendused

Hübriidrakendused kasutavad kombineeritult nii veebi kui ka natiivrakenduse elemente.

Hübriidrakenduste arendamine on kiire ja lihtne, mis on väga suur eelis. Kõigi platvormide tarbeks on ühine koodibaas, mis muudab värskendamise protsessi sujuvamaks ja vähendab hoolduskulusi.

Väga suureks miinuseks on aga kiiruse ja jõudluse puudumine. Samuti võivad tekkida kujundusprobleemid, sest hübriidrakendus ei pruugi erinevatel platvormidel sama välja näha.